BALKANLAR

Yol aldıkça, bir başka öğreniyor insan. Zaman zaman içi sızlıyor öğrendiklerinin gördüklerinin karşısın da. Ve bir çok insanın kendi yalnızlığında yaşadığını yerinde anlıyorsun. yerinde gözlemliyorsun. Birlikte yol almalıydı insanlık. Bu Müslüman bu Hristiyan olmamalıydı. Etten kemikten yapılan insanlık. Anlamış değilim. Bu kin bu nefret neden.? Avrupanın göbeğinde her yer mezarlıklarda dolu. Tek suçları Müslüman veya Türk olmak.

BALKANLAR. Rehberi dinlerken kalbime sanki kapkara bir kara saplı bıçak saplanırdı. Hep kulaktan dolma duyduklarım, haberlerde izlediklerimle yerinde görmek bilgi edinmek dağlar kadar fark vardır. İnanılır gibi değil, nasıl bir soykırım. Çağdaş Avrupa hani nerde. Kendimi bu dünyada en büyük şanslı olarak nitelendirdim gördüklerimin öğrendiklerimin karşısında. Türklüğümle gurur duydum.

Yemyeşil bir okadar bereketli, akan nehirler, uçsuz bucaksız göller. birbirinden güzel albenili coğrafyalar. Yıllarca Rusya tarafından sömürülen. Ve sonrasında yok edilmeye çalışılan Müslümanlık. Atatürk’ün okuduğu okul bugün ziyaretçilere açılan bir müze görülmeye değer. İnanılmaz güzel.

Osmanlı’nın tarihi yapıtları ile süslü sokaklar çatışmalarda bir çok tarihi bina zarar görmesine rağmen çok hızlı bir şekilde. Dünyanın dört bir tarafına göç eden mimarlar mühendisler bir araya getirilerek, yeniden eski hallerine dönüştürüldü. Ankara’lı bir iş adamı. Dünyaca ünlü Mostar köprüsünü yeniden inşa ettirdi. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti elini bu güzel coğrafyaya uzattı. Birçok sokak ve mekanlarda Atatürk e olan hayranlık gözle görülüyor. Balkanlar görülmeye değer milyonlarca öykülerle yüklü çok farklı, bir okadar güzel, içiçe yaşayan ülkeler.
Sizi Seviyorum…

 

Paylaşın:

Leave a Reply

NCB Medya 2020