Biyografi

Latest Recording

Fahriye Özay (Yazar-Sanatçı) D.T. 12.12.12

Küçük yaşlarda iki ağabeyinin bağlamalarından yükselenen müzik nağmeleri ile tanıştı…

Ailenin en küçüğü olduğundan herkesin gözbebeği olarak yetiştirildi. Babası küçük yaştan itibaren “Senin sesin güzel, sen sanatçı olmalısın” sözleri ile kendisini teşvik etti.

10 yaşında iken ilkokulda organize edilen ses yarışmasında “Müzik Kraliçesi” oldu. İlk sahne deneyiminde ilk birinciliğini aldı. Müzikle iç içe sürüp giden yaşamında 14 yaşına geldiği zaman ilk bestesini yaptı.. Söz ve müziği kendisine ait olan ilk beste çalışması “SEVDİĞİM” adını taşıyor. Bu zaman diliminde çok değerli hocalardan ders alarak müzik alanındaki ufkunu daha da genişleterek birçok bestelere imza attı.

İlk albümü 1994 yılında “Günaydın Hayatıma” müzikseverlerle buluşur. Daha sonra “Mazi” isimli ikinci albümü ile yurt dışında ilk TV deneyimine imza atar. İki şarkısı TRT denetiminden geçtikten sonra Türkiye’nin birçok kanalların kapıları Özay’a açılır. 1997 yılında “Benim İnsanım” isimli sözü ve müziği kendisine ait eseriyle Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu tarafından keşfedilir ve Türkiye genelinde yapılan engelliler festivallerinde bu şarkı slogan olarak kullanılır. Bu şarkı ile 1997 yılında yılın sanatçısı seçildi. 1998 yılında “En üretken sanatçı” ödülüne laik görüldü ve bunu takip eden birçok ödüller aldı. 1999 yılında doğaya olan tutkusunu Parlamentoya kadar taşıdı. Her doğan çocuğun adına bir fidan dikilmesi, okullarda diploma alan öğrencilerin birer ağaç dikmesi içeriği ile kampanyalar yürüttü ve özellikle medya kurumlarının bahçelerine kendi elleri ile ağaç dikerek bu doğa sevgisinin kitlelere taşınmasında öncülük etti.

2005 yılında Türkiye’de satışa çıkan “AL BENİ BENİ” albümü ile yeniden hayranları ile kucaklaştı. “Al Beni Beni” klibinin çekimlerinin tamamı Kıbrıs’ın en güzel mekanlarında yapıldı. 20 Temmuz 2007 tarihinde sanat ve spor adına İstanbul boğazını karşıdan karşıya yüzerek geçti ve çok onur verici bir olaya imza attı. 2009 yılında çıkardığı; Kıbrıs’ın birçok tarihi mekanında -Başta Afrodit’in doğduğu yer- çekilen 8 klibi içeren “Afrodit” albümünü bir yazı ile birlikte dünyanın önemli liderlerine göndererek Kıbrıslı Türklerin kültürel kuşatılmışlığını dikkatlerine getirdi ve liderler nezdinde büyük etki yarattı. 2010 yılında en üretken bayan sanatçı ödülünü aldı. 2011 yılında “KKTC Temcilcisi Özel Ödülü”nü (magazinci.com) çok değerli sanatçı Adnan ŞENSES’in elinden aldı. En Moda Magazin 2016 Ödülü. 2017 Yılında dillirga klibinde Güzelyurt kentinin tanıtımı için göstermiş olduğumuz özveriden dolayı Güzelyurt Belediye Başkanı Sn.Mahmut Özçınar’dan ödül. 2017 yılında Dillirga klibinde Kuzey Kıbrıs’ın tanınması için göstermiş olduğumuz özveriden dolayı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sn.Kemal Dürüst’ten “Dillirga Klip Ödülü”… Star Kıbrıs gazetesinde yıllardan beri her Cumartesi günü yazıları yayınlanmaktadır. Ada Tv’de Renklerin Notaları programının sunuculuğunu yapmaktadır. Yazdım ve Ben hic cocuk olmadım ki isimli iki tane kitap bunu takiben bir cok beste ve siire imza atmaya devam ediyor.

 

Sanatının yanında spor tutkusu ile yüzmek, at biniciliği; zaman zaman dalgıçlık ve dağ yürüyüşleriyle yaşamını sürdürüyor. Canından çok sevdiği bir kızı ve bir oğlu var.

 

Fahriye Özay İstanbul Boğazını yüzerek geçti… İzlemek için tıklayınız…

Paylaşın:
NCB Medya 2020