Gozo Adasının Muhteşem Denizi

Ucunda deniz olan sokaklar yeni bir umuttur. Yaklaştıkça denize, mis gibi huzur veren yosun kokusu gelir burnuna.
Denizin kenarında oturup denizi dinlemek! Huzur veren büyülü maviliği. İçine çekmek. İnsanı rahatlatır, bütün sıkıntılardan arındırır, iyileştirir.
Gozo adası Malta’nın ikinci büyük adasıdır.
Çok küçük olmasına rağmen dünyanın dört bir yerinden gelen sayısız turistlerle ne denli büyülü ve muhteşem duruşunun ispatıdır. Malta’dan Feribotla yaptığım yolcuğum şu an gözlerimin önünde. Koyların gizemliliği, taş evlerin, mekanların eşsiz mimari güzelliği. Denizin muhteşemliliği. Ortalama yarım saatlik bir yolculuktan sonra, Gozo adasının harika coğrafyasına adım attım. Bir diğer ismi Viktoria. Viktoria ismini aldıktan sonra Adanın ortasında büyük bir bağımsızlık meydanı oluşturuldu. Görülmeye değer. Bir diğer meydanı Misrah İt Tok. En önemli eski tarihi eserlerden biri olan Aziz George Bazilikası da görülecek önemliler arasında. Gozo muhteşem bir yer, sanatçıların ilham kaynağı. Her sokağı, her mekanı, özellikle Denizi insanı öyle bir iyileştirir ki, insanın içine huzur yükler. Adanın batısında Dwerja koyu ve doğusunda Rocher de Champinon koyu. Bu koylar Adaya müthiş bir güzellik ve zenginlik katmaktadır. Her bir koy birbirinden güzel. Adeta birbirleri ile yarışır gibi. Adanın güneyinde bulunan Xlendi koyu oldukça kalabalık. Yerleşim oldukça fazladır. Oda adanın en güzel koyu, olduğundan dan kaynaklanır. Gozo Heringate müzesi de adanın en önemli eski eserlerle yüklü, paha biçilmez eşsiz bir Müzedir.
Bu Müze de.
M.Ö döneminden kalma çok değerli ürünler sergilenmektedir. Gozo buram buram AKDENİZ iklim kokulu. Gozo adasında yemek kültürü oldukça zengin. Tarihte bir çok kültüre ev sahipliği yapan ada. Mezeleri oldukça zengin. Balık, sebze ağırlıklı. En önemli Gozo yemekleri Fenek Bragio Kapunata Ravjul Rikotta Rosso Fil_Forno gibi öğrendiklerim arasında. Tatlı olarak Helwa Imgaret ve Figolli.
Gbenjiet Gozo adasına ait has bir peynir oldukça lezzetlidir. Ada kendine has şarapları ile de bilinmektedir. Gece hayatı Malta ve Gozo için çok önemlidir.
Sizi Seviyorum…

Paylaşın:

Leave a Reply

NCB Medya 2020