Malta

Güzel tesadüfler yaşayacağımız, bir dünyada yaşıyoruz, yeterki değerini bilelim ve çıktığımız yolculuklarda çok iyi bir gözlemci ve öğrenci olabilelim.
“Sabah yeniden başlamanın öteki adıdır çoğu yerde…”
21. Nisan 2024. Sabah, Çıktığım bu yolculukta evimden bir hayli uzakta. Güney Kıbrıs, Baf kasabasından MALTA yolculuğum iki buçuk saat sürdü. Kendi coğrafyamdan çok farklı bir ada. Ama tertemiz, örnek alınacak bir Ada. İnsanları yardım sever, güler yüzlü, çalışkan ve saygılı. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında yaşamak zorunda kalan MALTA günümüzde konuşmaları ingilizce ağırlıklı. Mimari yapıtları taş ağırlıklı çok farklı yapıtlar, oldukça çok, kilise, şövalye ağırlıklı farklı farklı heykellerle süslü.
Daracık sokaklar, yollar, ışık direkleri olmayan, ışık kablolarını gelişi güzel evlerin pencere veya duvarlarına monte ederek, aydınlatmaya çalışılan bir ada. Zeytin Ağaçları bağ üzümleri, oldukça meşhur şarapları. Her taraf diken incirleri ile dolu ‘Babutsa’ meyvesinden likör, reçel gibi üretimleri ile ülkelerine çok büyük katkı sağlamaktadırlar. Yakıtları yok, Su kaynaklarıda yok ama, olmamasına rağmen çare ürettiler. Deniz suyunu arındırarak kayalıkları bile tarımla, ağaçlarla değerledirilen bir halka sahiptirler. Kültüre sanata çok önem verirler. Bir ülkede sanattan çok siyaset konuşuluyorsa o ülke üçüncü sınıf ülkedir.
En meşhur yemekleri tavuk dolması, çok lezzetli.
Malta’nın geçim kaynakları arasında en büyük payı yüzde 88,7 gibi büyük bir oranla hizmet söktörü oluşturuyor. Günümüzde MALTA büyük limanı ve sayısı 50′ yi geçen dil okulları ülkeyi en çok kalkındıran geçim kaynaklarını oluşturuyor. Buna Deniz, Kum güneş, kültür için gelenlerle turizmin MALTA geliri yüzde 97’yi buluyor.
Ülke tarihi.
MALTA topraklarındaki insan yerleşimlerinin MÖ 5.000’li yıllarda Sicilya’dan gelenlerle başladığı tahmin edilmektedir. MÖ 10.yüzyıldan itibaren yüzlerce yıl Fenikelilerin önemli ticaret üstlerinden biri olan MALTA, MÖ 216’da Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir.
MALTA nın tarihçesi Kıbrıs’a çok benziyor.
Tarih öncesi.
İlk çağ.
Orta çağ.
Malta şövalyeleri dönemi.
Fransız ve Britanya egemenlikleri dönemi.
Şimdilerde
MALTA cumhuriyeti.
Malta’ın ikinci büyük adası görülmeye değer anlatmakla olmuyor yaşamak gerek. Yapıtları, çehresi, sahilleri, mekanları, balık tatları,
En önemli kenti, eskiden Rabat olarak bilinen Victoria ‘dır. Tarihçesi çok çok zengin.yazmakla bitmiyor. Kendi Ülkem çok daha güzel Malta’ yı örnek alıp kendi ülkemizi daha çok kalkındırabiliririz bu sözümde ilgili makamlara gelsin.
Sizi Seviyorum…

Paylaşın:

Leave a Reply

NCB Medya 2020